O ENVAP пројекту
Формални преговори о чланству Србије у Европској унији започели су у јануару 2014. године. Србија је успешно прошла билатерални скрининг за животну средину, да би крајем 2016. године добила позив да преда Европској унији Преговарачку позицију за Поглавље 27 – Животна средина и климатске промене. Приступање Европској унији је приоритет за Србију.
Пројекат приступања у области животне средине (Environment Accession Project – ENVAP) имплементира Шведска агенција за заштиту животне средине (Swedish Environmental Protection Agency – SwEPA). Сарадња SwEPA са Србијом фокусирана је на заједнички пројекат приступања ЕУ, што је приоритет за Србију. Од 2011. године SwEPA подржава Србију у припремном процесу за предстојеће преговоре о приступању ЕУ. Пројекат је до сада реализован у четири фазе.
ENVAP1 је био усмерен на унапређење разумевања процеса преговора и захтева у сектору животне средине које је потребно испунити. Фокус ENVAP2 био је на скринингу преговора о приступању ЕУ. ENVAP пројекат је допринео позитивним проценама ЕУ да се преговори отворе без додатних мерила. ENVAP3 је био у потпуности укључен у припрему преговора и допринео је изради Преговарачке позиције, као и процесу апроксимације одређених директива и уредби ЕУ. Састанци, радионице, семинари били су главни алат за спровођење активности ENVAP3. Уз подршку ENVAP3 организовано је око 420 догађаја (на нивоу Поглавља 27 или специфичних за сектор и директиве) са око 4.200 учесника. Усвајање Преговарачке позиције за Поглавље 27 на седници Владе Републике Србије у јануару 2020. године и њено званично подношење за преговоре, представља главно достигнуће припремног процеса који је подржао ENVAP3 пројекат.
Кластер 4 „Зелена агенда и одржива повезаност” отворен је 14. децембра 2021. године на Међувладиној конференцији о приступању Републике Србије Европској унији. То је значило отварање Поглавља 27 за преговоре заједно са осталим поглављима из Кластера 4: 14 –Транспортна политика, 15 – Енергетика и 21 – Трансевропске мреже. ENVAP3 је био снажна подршка овом позитивном напретку Србије.
„Пројекат приступања у области заштите животне средине, фаза 4 (ENVAP4) − Подршка припремама Републике Србије за преговоре о приступању ЕУ у области заштите животне средине и климатских промена“ реализује Шведска агенција за заштиту животне средине у партнерству са Министарством заштите животне средине Републике Србије, у периоду од маја 2022. до априла 2026. године.
ENVAP aктивности
Скуп на коме су планиране активности на ЕНВАП4 пројекту за период јул-децембар 2023. године одржан је у периоду од 28. до 30. јуна у Врњачкој Бањи. На тродневним састанцима, осим ЕНВАП4 тима, активно су учествовали представници Министарства заштите животне средине (одељења за европске интеграције, за управљање пројектима, за климатске промене, за управљање отпадом) и представници Агенције за заштиту животне средине. Дискусији су кроз онлајн учешће допринели и помоћник министарке Душан Чаркић, представница МЗЖС у Сталној мисији Републике Србије при ЕУ у Бриселу, представница Генералног директората Европске комисије за животну средину, као и пр …
Састанак под називом „Даљи развој индикатора за извештавање о циљевима из Програма управљања отпадом и Специфичних планова имплементације директива“, са посебним фокусом на биоотпад и биоразградиви отпад, отворио је Душан Чаркић помоћник министарке заштите животне средине. У питању је активност пружања подршке Агенцији за заштиту животне средине на унапређивању извештавања о отпаду, а у оквиру ЕНВАП4 пројекта. Циљ скупа је био да се представницима Министарства и Агенције презентује методолошки приступ за израчунавање индикатора у складу са захтевима ЕУ, припремљен уз подршку експерта на ЕНВАП4 пројекту, професора Горана Бошковића са Факултета …
Министарство заштите животне средине, Агенција за заштиту животне средине и Стална конференција градова и општина одржали су 27. марта 2023. године, уз подршку ЕНВАП4 пројекта, радионицу под називом „Унапређивање извештавања о отпаду“ за представнике локалних самоуправа и јавних комуналних предузећа. На вебинару, који је организован из СКГО просторија, присуствовало је путем зоом линка укупно 94 учесника, из 48 јединица локалних самоуправа и 28 јавних комуналних предузећа. Представници ЈЛС и ЈКП су имали прилику да сазнају више о политикама управљања отпадом, као и обавезама и правилима годишњег извештавања. Такође, на овом вебинару су им дат …