Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Према информацијама објављеним 13. маја 2024. године на порталу Еуроактив, нова шема ЕУ за гориво које се користи у саобраћају у зградарству (ETS2), која би требало да буде уведена 2027. године, могла би да доведе до већег пораста цене угљеника у осносу на првобитне процене. Током 2023. године, законодавци ЕУ су обећавали да ће цене остати испод 45 рвра по тони СО2, што значи да би цена била повећана за око 10 центи по литру дизела или бензина.
Чланак је могуће преузети на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/emissions-trading-scheme/news/new-eu-sheme-could-hike-petrol-gas-prices-higher-than-expected-key-lawmakers-admit/ .
Европски парламент је 24. априла 2024. године усвојио привремене политичке договоре о квалитету ваздуха и амбалажи и амбалажном отпаду.
Више информација је могуће преузети на следећем линку: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240419IPR20587/air-pollution-parliament-adopts-revised-law-to-improve-air-qualit .
Као и на следећем линку: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240419IPR20589/new-eu-rules-to-reduce-reuse-and-recycle-packaging .
Европска комисија је 22. априла 2024. године усвојила Комуникацију која садржи водеће критеријуме и принципе за “оправдану употребу” нарочито опасних хемикалија.
Документ је могуће преузети на следећем линку: https://environment.ec.europa.eu/document/download/fb27e67a-c275-4c47-b570-b3c07f0123e0_en?filename=C_2024_1995_F1_COMMUNICATION_FROM_COMMISSION_EN_V4_P1_3329609.PDF .
Izveštaj o stanju klime u Evropi za 2023. godinu potvrđuje alarmantan trend uticaja klimatskih promena na naš kontinent. Služba za klimatske promene Copernikus EU je 22. aprila zajedno sa Svetskom meteorološkom organizacijom UN (CMO), objavila godišnji Izveštaj o stanju klime u Evropi. Na osnovu naučnih podataka i analiza, izveštaj pokazuje kontinuirani alarmantni trend rasta temperatura i uticaja klimatskih promena širom Evrope. Izveštaj je moguće preuzeti na sledećem linku: https://climate.copernicus.eu/widespread-floods-severe-heatwaves-esotc-2023-puts-europes-climate-focus
Европски парламнт је 13. марта 2024. године усвојио став о успостављању система верификације и претходног одобрења за еколошке маркетиншке тврдње како би заштитио грађане од обмањујућих огласа. Директива о зеленим тврдњама би обавезала компаније да поднесу доказе о својим еколошким маркетиншким тврдњама пре рекламирања производа као „биоразградивих“, „мање загађујућих“, „штедљивих воде“ или „садржаја заснованог на биологији“. Земље ЕУ би морале да одреде верификаторе да унапред одобре коришћење таквих тврдњи, како би заштитиле купце од неоснованог и двосмисленог оглашавања.
Парламент жели да се тврдње и њихови докази процене у року од 30 дана, али једноставније тврдње и производи могу имати користи од брже или лакше провере. Микро предузећа не би била обухваћена новим правилима, а мала и средња предузећа би имала додатну годину да буду у складу са њима у поређењу са већим предузећима. Компаније које прекрше правила могу се суочити са казнама, на пример, могле би бити привремено искључене из тендера за јавне набавке, изгубити приходе и суочити се са казнама од најмање 4% свог годишњег промета.
Зелене тврдње засноване искључиво на шемама за компензацију угљеника остаће забрањене. Компаније би, међутим, могле да наведу шеме компензације и уклањања угљеника у својим огласима ако су већ смањиле своје емисије што је више могуће и користе ове шеме само за заостале емисије. Карбонски кредити морају бити сертификовани и високог интегритета, као што су они који су успостављени у оквиру Цертификационог оквира за уклањање угљеника.
Парламент је такође одлучио да зелене тврдње о производима који садрже опасне материје за сада остану могуће, али би ЕК у блиској будућности требало да процени да ли их треба у потпуности забранити.
Више о овој теми видети на следећем линку: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240308IPR19001/parliament-wants-to-improve-consumer-protection-against-misleading-claims
Отпад од хране и текстила: Европски парламент је 13. марта 2024. године усвојио позицију у вези са Предложеном ревизијом Оквирне директиве о отпаду чиме се уводе строжија правила за смањење отпада од текстила и хране. Предложени су виши обавезујући циљеви смањења отпада на националном нивоу до 31. децембра 2030. године – најмање 20% у преради и производњи хране (уместо 10% које је предложила ЕК) и 40% по глави становника у малопродаји, ресторанима, прехрамбеним услугама и домаћинстава (уместо 30%). Парламент такође жели да ЕК процени да ли треба увести веће циљеве за 2035. годину (најмање 30% односно 50%), и ако јесте, тражи од њих да дају законски предлог.
Посланици ЕП су сагласни да прошире шеме одговорности произвођача (ЕПР), кроз које би произвођачи који продају текстил у ЕУ морали да покрију трошкове за њихово сакупљање, сортирање и одвојено рециклирање. Државе чланице би морале да успоставе ове шеме 18 месеци након ступања директиве на снагу (у поређењу са 30 месеци које је предложила Комисија). Нова правила би обухватила производе као што су одећа и додаци, ћебад, постељина, завесе, шешири, обућа, душеци и теписи, укључујући производе који садрже материјале везане за текстил као што су кожа, композитна кожа, гума или пластика.
Више о овој теми видети на следећем линку: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240308IPR19011/meps-call-for-tougher-eu-rules-to-reduce-textiles-and-food-waste
Еуро 7: Европски парламент је 13. марта 2024. године усвојио прелиминарни политички договор постигнут са Саветом ЕУ о смањењу емисија из транспорта.
За путничка и комби возила, тренутни услови Еуро 6 теста и ограничења емисије издувних гасова ће бити задржани. За аутобусе и камионе биће примењена строжа ограничења за емисије издувних гасова мерене у лабораторијама и у реалним условима вожње, уз задржавање тренутних услова Еуро 6 тестирања.
По први пут, стандарди ЕУ ће укључити ограничења емисије прашкастих материја (PM10) из кочница за аутомобиле и комбије и минималне захтеве за перформансе за издржљивост батерије у електричним и хибридним аутомобилима.Еколошки пасош возила ће бити доступан за свако возило и садржаће информације о његовом еколошком учинку у тренутку регистрације (као што су границе емисије загађујућих материја, емисије CO2, потрошња горива и електричне енергије, електрични домет, издржљивост батерије). Корисници возила ће такође имати приступ најновијим информацијама о потрошњи горива, стању батерије, емисији загађујућих материја и другим релевантним информацијама које генеришу системи и монитори у возилу.
Пре ступања на снагу прописа, потребно је да га одобри и Савет ЕУ.
Више о овој теми видети на следећем линку: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240308IPR19017/euro-7-parliament-adopts-measures-to-reduce-road-transport-emissions .
Савет ЕУ је 4. марта 2024. године усвојио амандмане на ЕУ Закон о отпаду о електричне и електронске опреме који обухвата велики број производа међу којима су и компјутери, фрижидери и соларни панели. Циљ амандмана је да се WЕЕЕ Директива усклади са пресудом Суда правде ЕУ из 2022. године, због неоправдане ретроактивне примене проширене одговорности произвођача на отпад из соларних панела стављених на тржиште између 13. августа 2005. и 13. августа. 2012.
Овом одлуком Савета ЕУ, завршен је процес усвајања. Пропис ће ступити на снагу 20 дана од објављивања у Службеном листу ЕУ.
Више о овој теми видети на следећем линку: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/03/04/e-waste-council-adopts-amendments-to-clarify-who-pays-for-management-costs/ .
Јануар 2024
Имплементационе уредбе:
- Commission Implementing Regulation (EU) 2024/235 of 15 January 2024 approving Alkyl (C12-16) dimethylbenzyl ammonium chloride (ADBAC/BKC (C12-C16)) as an existing active substance for use in biocidal products of product-type 2 in accordance with Regulation (EU) No 528/2012 of the European Parliament and of the Council
- Commission Implementing Regulation (EU) 2024/247 of 16 January 2024 approving trihydrogen pentapotassium di(peroxomonosulfate) di(sulfate) as an existing active substance for use in biocidal products of product-types 2, 3, 4 and 5 in accordance with Regulation (EU) No 528/2012 of the European Parliament and of the Council
Имплементационе одлуке:
- Commission Implementing Decision (EU) 2024/222 of 12 January 2024 postponing the expiry date of the approval of boric acid for use in biocidal products of product-type 8 in accordance with Regulation (EU) No 528/2012 of the European Parliament and of the Council
- Commission Implementing Decision (EU) 2024/241 of 15 January 2024 not approving Willaertia magna c2c maky as an active substance for use in biocidal products of product-type 11 in accordance with Regulation (EU) No 528/2012 of the European Parliament and of the Council
Делегиране директиве
Фебруар 2024
Уредбе
Одлуке
Имплементационе уредбе:
Corigendum
Имплементационе одлуке:
Mарт 2024
Директиве
Одлуке
Имплементационе уредбе:
Имплементационе одлуке:
Corigendum
1.Corrigendum to Commission Decision (EU) 2022/1244 of 13 July 2022 establishing the EU Ecolabel criteria for growing media and soil improvers (notified under document C(2022) 4758) (OJ L 190, 19.7.2022)
Savet EU je 26. marta formalno usvojio novu Direktivu o zaštiti životne sredine kroz krivično pravo koja menja prethodnu direktivu iz 2008. godine. Direktiva će unaprediti istragu i krivično gonjenje za krivična dela u oblasti životne sredine i uspostaviti minimalna pravila u EU za definisanje krivičnih dela i kazni. Takođe, Direktiva će se primenjivati samo na krivična dela počinjena u EU, a države članice EU mogu da izaberu da prošire svoju nadležnost na krivična dela koja su počinjena van njihove teritorije. Dokument je moguće preuzeti na sledećem linku: https://data.consilium.europa.eu/doc/document/PE-82-2023-INIT/en/pdf
Evropska komisija je 26. marta dostavila službena obaveštenja državama članicama EU, koje nisu u roku prenele direktive u oblasti životne sredine u nacionalno zakonodavstvo. Naime, u maju 2023. EK usvojila je dve delegirane direktive kojima se menja Direktiva o ograničenju upotrebe određenih opasnih supsatanci u električnoj i elektronskoj opremi (RoHS), dozvoljavajući upotrebu olova i žive pod određenim uslovima. Belgija, Malta i Slovenija nisu prenele nijednu od direktiva u nacionalno zakonodavstvo do 29. februara 2024. godine. Ove države članice imaju rok od dva meseca da odgovore na dostavljeno službeno obaveštenje i transponuju direktive. Više o ovoj temi je moguče pratiti na sledećem linku: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_24_1709
Na sastanku Saveta ministara EU za životnu sredinu održanog 25. marta, razmatran je predlog revizije Okvirne direktive o otpadu, održana je politička debata o Predlogu uredbe o sprečavanju zagađenja mikroplastikom od nenamernog oslobađanja plastičnog peleta. Ministri životne sredine EU su razmenili mišljenja o Komunikaciji EK o predlogu klimatskog cilja EU za 2040. godinu i usvojili reviziju Uredbe o pošiljkama otpada. Više informacija na ovu temu moguće je preuzeti na sledećem linku: https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/env/2024/03/25/