Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
У организацији Европске комисије сваке године се одржава „Зелена недеља“ углавном током јуна месеца што је због пандемије ковид-19 ове године одложено за октобар (од 19. до 23. октобра). Током „Зелене недеље“ одржавају се тематски скупови, презентују пројекти и проглашавају победници у различитим категоријама заштите животне средине. Овогодишње теме фокусиране су на заштиту природе и био-диверзитета.
У организацији Центра за европску политику, 13. октобра 2020. године одржан је вебинар под називом: „Климатске промене: Да ли је Европска унија спремна?“
Достављен је Извештај са видео дебате на тему: „Интегрисања науке у Европски зелени договор“, одржане 30. септембра 2020. године, у организацији Интер-групе за климатске промене, био-диверзитет и одрживи развој, Европског парламента.
Достављен је Извештај са вебинара под називом: „BEST иницијатива и кључни партнери за реализацију Стратегије биодиверзитета у прекоморским земљама ЕУ“. Вебинар је одржан 29. септембра у организацији Групе за острва и прекоморску територију ЕУ, Интер-групе за климатске промене, био-диверзитет и одрживи развој, Европског парламента.
У организацији Европске комисије, 22. септембра је одржана видео дебата под називом „Истраживање и иновације за убрзавање транзиције према чистој енергији, основног стуба за испуњење климатских циљева“ као део конференције „Европски дани истраживања и иновација“.
Европска комисија је 30. октобра 2020. године објавила редован месечни преглед случајева кршења прописа Европске уније (Infringement Package).
Достављено је Мишљење Европског комитета регије – Европско климатско право: Успостављање оквира за постизање климатске неутралности.
Достављена је Одлука 2/2019 заједничког одбора осниваног споразума између ЕУ и Швајцарске Конфедерације о повезивању система емисија са ефектом стаклене баште од 5. децембра 2019. године о изменама Прилога 1 и 2 Споразума између ЕУ и Швајцарске Конфедерације о повезивању система трговања емисијама са ефектом стаклене баште.
Европска комисија је поздравила декларисање Јапана, 26. октобра за постизање климатске неутралности до 2050. године. Кина је такође најавила постизање климатске неутралности економије до 2060. године.
Достављени су Закључци са Савета министара заштите животне средине одржаног 23. октобра 2020. године.
Европска агенција за животну средину (EEA – European Environmental Agency) објавила је 19. октобра 2020. године Извештај о стању природе ЕУ. Као најзначајнији изазивачи тешких последица по природу и главни кривци за значајан губитак био-диверзитета наведени су пољопривреда, шумарство, урбанизација и загађење.
Достављено је обавештење Савета ЕУ о закључцима са Европског савета о ковиду-19 и климатским променама.