Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Достављена је листа од 10 највећих емитера угљен-диоксида у ЕУ, који су покривени Шемом трговине емисијама (ETS – Emissions Trading Scheme). Листу је 7. априла објавио think-tank . На листи је 6 електрана на лигнит из Немачке, 3 електране (једна која користи лигнит и 2 које користе угаљ) из Пољске и железара из Аустрије. Сви погони су у власништву 5 компанија.
Достављена је Студија, Центра за студије европске политике (Centre for European Policy Studies), о транзицији угља за ниско-угљенично привређивање и могућности регионалног развоја подручја са високим процентом употребе угља у оквиру Плана опоравка.
Уредба ЕУ 2021/673 од 21. априла 2021. године о захтеву за регистрацију европске грађанске иницијативе под називом „Кровни вртови зелене баште“.
Уредба ЕУ 2021/643 од 3. фебруара 2021. године о измени и допуни, ради прилагођавања техничком и научном напретку дела 1 Прилога 6 Уредбе (ЕУ) 1272/2008 Европског парламента и Савета о класификацији, означавању и паковању супстанци и смеша.
У организацији веб портала „politico.eu“ 16. марта 2021. године је одржан вебинар на тему „Биоекономија и Европски зелени договор – како постићи европску климатску неутралност уз очување циљева развоја“.
У организацији Центра за европску политику (EPC-European Policy Centre) и Европске инвестиционе банке (ЕИБ), 2. марта одржан је скуп на тему: „ЕУ стратегија прилагођавања на климатске промене: Пут ка климатски отпорној Европи?“.
У организацији Центра за европску политику (EPC – European Policy Centre, 2. марта је одржан скуп под називом: „Акциони план за циркуларну економију: једна година након усвајања“.
У организацији Европске комисије, Европске агенције за животну средину (EEA -European Environmental Agency) и Центра за европску политику (EPC – European Policy Centre), 4. марта, одржан је скуп под називом: „Очување здравља у време климатских промена“ у оквиру којег је одржано и свечано отварање Европске опсерваторије за климу и здравље.
Достављено је обавештење комисије: Смернице које пружају заједничко разумевање појма „штета по животну средину“ како је и дефинисано у члану 2 Директиве 2004/35/ЕС Европског парламента и Савета о еколошкој одговорности у погледу спречавања и отклањања штете у животној средини.
Достављен је извештај са скупа под називом: „Јачање циркуларне био-економије уз помоћ Европског зеленог договора“, који је у организацији Франца Боговича, шефа Радне групе за био-економију, Интергрупе за климатске промене, биодиверзитет и одрживи развој Европског парламента, одржан 17. марта 2021. године.
Достављено је мишљење Европског комитета региона – 8. Акциони програм за животну средину.
Европска комисија је 25. марта усвојила Смернице којима се објашњава концепт „еколошке штете“ у Директиви о еколошкој одговорности (2004/35/ЕС). Појашњене су ситуације када се одговорност за штету животној средини приписује привредним операторима.
Достављено је обавештење предузећима која намеравају да увозе или извозе контролисане супстанце које уштећују озонски омотач у или из Европске уније 2022. године, као и предузећима која намеравају да произведу или увозе ове супстанце за основне лабораторијске и аналитичке намене 2022. године.