Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Достављено је обавештење Европске комисије од 18. фебруара 2021. године о покретању тужби, Европском суду правде, против: Словачке због непоштовања прописа у вези квалитета ваздуха; Немачке због непоштовања правила заштите природних станишта животиња; Пољске због непоштовања прописа загађења буком на основним путним правцима и против Словеније због непоштовања прописа о третирању отпадних вода.
Достављен је допис Zero Waste Europe и других невладиних организација, заједно са Удружењем индустрије рециклаже којим захтевају од Европске комисије успостављење стандарда са значајнијим процентом рециклиране пластике у финалним производима. Такође се инсистира на укидању флексибилног метода израчунавања „балансне масе“ рециклираног садржаја којим се блокира виши степен амбициозности.
Достављена је белешка са састанка одржаног 25. јануара 2021. године, а у вези са Директивом о индустријским емисијама.
Имајући у виду предлог Осмог акционог програма за животну средину (8th EAP-8th Environmental Action Programme), Европске комисије од 14. октобра 2020. године, португалско председавање је сачинило компромисни предлог, чије разматрање се очекује од 23. фебруара у радним телима Савета ЕУ.
Заједничка декларација Европског парламента, Савета и Комисије о успостављању захтева за извештавање како би се омогућило издавање обвезница које доприносе еколошким циљевима за Следеће Генерације ЕУ.
На маргинама Скупштине за животну средину, Уједињених нација (УН), 22. фебруара у Најробију (Кенија), Европска комисија је лансирала Глобалну алијансу за циркуларну економију и ефикасност ресурса, у сарадњи са Програмом за животну средину УН (UNEP – United Nations Environmental Programme) и уз координацију Организације за развој индустрије УН (UNIDO-United Nations Industrial Development Organisation).
Достављено је обавештење Европске комисије о одобреним пројектима програма „LIFE“ за животну средину и климатске акције. Вредност 12 одобрених пројеката у 11 земаља чланица (Белгија, Француска, Немачка, Мађарска, Ирска, Италија, Летонија, Холандија, Пољска, Португалија и Словачка), износи 121 милион евра, што је за 20% више него што је била вредност одобрених пројеката у 2020. години.
На Пленарној седници, Европског парламента , 10. фебруара усвојен је нови Акциони план циркуларне економије. Циљ новог Акционог плана је престанак употребе до сада примењиваног модела линеарне економије (производња-потрошња-отпад) и креирање кружног тока сировина кроз успостављање тржишта за секундарне сировине и давања подстицаја за употребу рециклираних материјала.
Достављен је други позив Европске агенције за хемикалије (ECHA – European Chemicals Agency) у име Европске комисије (ЕК), на радионицу у оквиру посебног пројекта подизања спремности земаља кандидата за чланство у ЕУ, са посебни акцентом на област безбедности хемикалија. Одржавање радионице планирано је за 24. фебруар 2021. године.
Достављен је Извештај Интер-групе за климатске промене, био-диверзитет и одрживи развој Европског парламента са скупа под називом: „Повећање одговорности произвођача као начин за питање загађења микро-пластиком“, одржаног 27. јануара 2021. године.
Европска агенција за животну средину (EEA-European Environmental Agency), објавила је 8. фебруара Извештај о утицају брана на водене токове и еко-системе у Европи. У Извештају је истакнуто да ометањем слободе водених токова, организама и сендимената, изградњом брана на рекама, изазване су значајне промене на 20% површинских вода Европе. Такође је наглашено да су се до сада углавном пратили ефекти брана на великим рекама на еко-системе и занемаривао се исто тако значајан негативан утицај брана на мањим воденим токовима.
Достављено је обавештење Европског суда правде о пресуди против Мађарске због непоштовања европских прописа о квалитету ваздуха и константном, вишегодишњем регистровању виших вредности од дозвољених, за РМ10 честица, у више региона и градова Мађарске. Суд је одбио аргумент мађарске да је на висок ниво финих честица у ваздуху битно утицало прекогранично загађење.