Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Достављен је други позив Европске агенције за хемикалије (ECHA – European Chemicals Agency) у име Европске комисије (ЕК), на радионицу у оквиру посебног пројекта подизања спремности земаља кандидата за чланство у ЕУ, са посебни акцентом на област безбедности хемикалија. Одржавање радионице планирано је за 24. фебруар 2021. године.
Достављен је Извештај Интер-групе за климатске промене, био-диверзитет и одрживи развој Европског парламента са скупа под називом: „Повећање одговорности произвођача као начин за питање загађења микро-пластиком“, одржаног 27. јануара 2021. године.
Европска агенција за животну средину (EEA-European Environmental Agency), објавила је 8. фебруара Извештај о утицају брана на водене токове и еко-системе у Европи. У Извештају је истакнуто да ометањем слободе водених токова, организама и сендимената, изградњом брана на рекама, изазване су значајне промене на 20% површинских вода Европе. Такође је наглашено да су се до сада углавном пратили ефекти брана на великим рекама на еко-системе и занемаривао се исто тако значајан негативан утицај брана на мањим воденим токовима.
Достављено је обавештење Европског суда правде о пресуди против Мађарске због непоштовања европских прописа о квалитету ваздуха и константном, вишегодишњем регистровању виших вредности од дозвољених, за РМ10 честица, у више региона и градова Мађарске. Суд је одбио аргумент мађарске да је на висок ниво финих честица у ваздуху битно утицало прекогранично загађење.
Уредба (ЕУ) 2021/327 од 23. фебруара 2021. године о одлагању датума истека одобрења метофлутрина за употребу у биоцидним производима тип 18.
Уредба (ЕУ) 2021/277 од 16. децембра 2020. године о измени Прилога 1 Уредбе са бројем 2019/1021 Европског парламента и Савета о постојаним органским загађивачима у погледу пентаклорофенола и естара.
Уредба (ЕУ) 2021/173 од 12. фебруара 2021. године о успостављању Европске извршне агенције за климу, инфраструктуру и животну средину, Европске извршне агенције за истраживање, Европског савета за иновације и Извршне агенције за мала и средња предузећа, Европске агенције за истраживање Извршне агенције Савета и Европска извршна агенција за образовање и културу и укидање имплементационих одлука 2013/801/ЕУ, 2013/771/ЕУ, 2013/778/ЕУ, 2013/779/ЕУ, 2013/776/ЕУ и 2013/770/ЕУ.
У организацији Центра за европску политику (EPC-European policy Centre), 12. јануара одржан је вебинар под називом : „Пут у Глазгов на СОР26: Време за убрзавање глобалних напора за сузбијање климатских промена“.
Достављен је позив Европске агенције за хемикалије на Радионицу о безбедности хемикалија чије је одржавање предбиђено за 24. фебруар 2021. године . Радионица је организована за земље кориснице Инструмента за предприступну помоћ (ИПА), а у циљу припреме за обавезе у спровођењу регулатива о безбедности хемикалија, након чланства у ЕУ.
Европска комисија је 5. марта објавила план даљих рестрикција употребе живе у ЕУ и у међународној трговини, који је отворен за сугестије и примедбе до 2. априла 2021. године. Европском стратегијом за смањење употребе живе из 2005. године, ЕУ је ускладила своје законодавство са Међународном Минамата конвенцијом којом су успостављене значајне рестрикције употребе овог тешког метала токсичног за људе и за животну средину. Жива је још увек у употреби у стоматологији за амалгамска пуњења, као и у производњи мерних инструмената и сијалица.
Урсула фон дер Лајен, председница Европске комисије, је 26. јануара објавила (на маргинама Самита у Давосу), да ће Европска комисија предложити креирање Програма за спремност у одбрани од биолошких опасности (bio-defence preparedness programme) који ће бити базиран на јавно-приватном партнерству. Циљ програма је подизање спремности и повећања предвидљивости будућих пандемија.
Достављен је други предлог компромисног решења председавања Португалије за Акциони програм за животну средину. Акциони програм обухвата оквир за спровођење климатских и еколошких циљева ЕУ, за период од 31. децембра 2030. године, као и обезбеђење спровођења циљева Европског зеленог договор.