Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Европска комисија је поздравила декларисање Јапана, 26. октобра за постизање климатске неутралности до 2050. године. Кина је такође најавила постизање климатске неутралности економије до 2060. године.
Достављени су Закључци са Савета министара заштите животне средине одржаног 23. октобра 2020. године.
Европска агенција за животну средину (EEA – European Environmental Agency) објавила је 19. октобра 2020. године Извештај о стању природе ЕУ. Као најзначајнији изазивачи тешких последица по природу и главни кривци за значајан губитак био-диверзитета наведени су пољопривреда, шумарство, урбанизација и загађење.
Достављено је обавештење Савета ЕУ о закључцима са Европског савета о ковиду-19 и климатским променама.
Европска комисија је 15. октобра 2020. године објавила имена шест добитника награда за спровођење мреже Натура 2000. Награђени су пројекти из Белгије, Финске, Француске и Шпаније, као и вишеучеснички пројекат Аустрије, Чешке, Мађарске, Румуније, Словачке и Украјине.
Достављено је обавештење Генералног директората за истраживање и иновације, Европске комисије о опасности азотног загађења у европским шумама.
Достављено је обавештење Европске комисије о усвајању ЕУ стратегије за снижење емисија метана који је после угљен диоксида највећи загађивач ваздуха. Снижење емисија метана је саставни део Европског зеленог договора и спровођење циљева ове стратегије очекује се углавном од сектора пољопривреде, енергетике и третирања отпада.
Достављено је обавештење и сажетак најновијег Извештаја Европске агенције за животну средину (EEA – European Environmental Agency) о прилагођавању на климатске промене у урбаним подручјима Европе, са посебним акцентом на градове.
Европски парламент је 8. октобра већином гласова усвојио измењени предлог Закона о клими. Такође је већином гласова предложено снижење емисија гасова стаклене баште за 60% до 2030. године. На Савету ЕУ усвојен је предлог снижења емисија за најмање 55%.
Европски ревизорски суд (CoA – European Court of Auditors) је 6. октобра 2020. године објавио Анализу европских активности за решавање проблема пластичног отпада. Упозоравају да уколико се хитно не предузму конкретне и обимније акције, доводи се у питање реализација циљева постављених за 2025. и 2030. годину.
Достављен је резиме одлука ЕК о дозволама за стављање на тржиште за употребу супстанци наведених у Прилогу 14 Уредбе 1907/2006 Европског парламента и Савета у вези са регистрацијом, оценом, одобрењем и ограниченом коришћењу хемикалија (REACH).
Достављен је Извештај ЕК о напретку Србије, који је објављен 6. октобра 2020. године заједно са Комуникацијом о проширењу ЕУ у 2020. години и Економским и инвестиционим планом ЕУ за ЗБ.