Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Ступање на снагу Уредбе о обнови природе, 18. августа представља кључни елемент Европског зеленог договора и Стратегије ЕУ о биодиверзитету, али и доприноси постизању циља обнове на коју се ЕУ обавезала у Глобалном оквиру за биодиверзитет Кунминг-Монтреал, на Конференцији УН о биодиверзитету (COP15). Више о овој теми могуће је преузети на следећем линку:
https://environment.ec.europa.eu/news/nature-restoration-law-enters-force-2024-08-15_en
На линку у наставку могуће је видети Извештај који идентификује земаље чланице ЕУ који су у ризику да не испуне циљеве за 2025. године за поновно коришћење и рециклажу комуналног отпада и за амбалажни отпад, као и циљ за 2035. годину за одлагање комуналног отпада https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=COM%3A2023%3A304%3AFIN&qid=1686220362244
У Бриселу је 25. јула одржан информативни састанак за кандидате за чланство у ЕУ, на коме су представљени модалитети упућивања националних експерата у институције ЕК. До сада су у институцијама ЕК као представници трећих земаља ангажовани представници Турске, Јапана, Тајвана и Кореје. Процес упућивања представника националних институција који би били привремено ангажовани у ЕК је од 2008. године уређен Одлуком ЕК С(2008)6866. Постоје три могућности упућивања:
- Упућивање националних експерата из државне администрације, регионалних институција и академске заједнице на период од две године са могућношћу продужетка до 4 године (изузетно и до 6)
- Професионални тренинг: Упућивање експерата на професионални тренинг у институције ЕК, у трајању до 5 месеци
- Упућивање националних експерата у ЕК без плаћања надокнаде од стране ЕК (институција која би слала експерта у овом статусу сносила би све трошкове његовог упућивања)
Од кандидата за чланство у ЕУ, до сада су Украјина и Црна Гора доставили писма заинтересованости ЕК и израдили нацрте административног споразуме.
Представници Европског парламента и Савета ЕУ су 18. јула постигли привремени политички договор о предлогу Уредбе о екодизајну за одрживе производе. Циљ уредбе је да одрживи производи постану нова норма у ЕУ, тако што ће трајати дуже, ефикасније користити енергију и ресурсе, лакше се поправљати и рециклирати, садржати мање супстанци које изазивају забринутост и више рециклираног садржаја. Такође ће побољшати једнаке услове за одрживе производе на унутрашњем тржишту ЕУ и ојачати глобалну конкурентност компанија које имају понуду одрживих производа. Више о овој теми је могуће преузети на следећем линку: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_6257
У Бриселу је 15. јула одржана церемонија на којој је обележен Евроски дан сећања на жртве глобалне климатске кризе, а којој су присуствовали комесар за управљање кризама Јанез Ленарчич и представници белгијске владе.
Европски дан сећања на жртве глобалне климатске кризе представља дана када се одаје почаст онима који су изгубили животе услед климатске кризе као и онима који су погођени климатском кризом. Такође, овај дан служи и као позив на акцију којом би се минимизирао утицај климатских промена и изградила отпорност која ће помоћи заштити живота и средстава за живот. Више о овој теми је могуће преузети на следећем линку:
Према пресуди Суда правде ЕУ, C 601/22, која је објављена 11. јула, Суд правде ЕУ је појаснио да одступање од забране лова на вукове, а ради спречавања економске штете може да се одобри, само ако је популација вукова у повољном конзервационом статусу, што није случај у Аустрији.
Вук је, према Директиви о стаништима, строго заштићена врста и лов на њих је забрањен. Међутим, с обзиром на пораст популације вука у Аустрији и чињеницу да у појединим земљама важе изузећа, Регионални административни суд у Тиролу је довео у питање важења ове забране. Пресуду је могуће преузети на овом линку: https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2024-07/cp240111en.pdf
Како преноси Еурактив, ова пресуда произилази из случаја покренутог у Аустрији. Иако Директива о стаништита и Бернска конвенција забрањују лов на вукове, осим у нарочитом хитном случају, аустријска покрајина Тирол је одобрила привремено изузеће од забране, у периоду од 29. јула до 21. октобра 2022. године, дозвољавајући лов на одређеног вука. Чланак је могуће преузети на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/agriculture-food/news/economic-reasons-not-enough-to-allow-wolf-hunting-says-eu-court-of-justice/
У оквиру мађарског председавања, 11. и 12. јула ове године, у Будимпешти, одржан је неформални састанак министара за животну средину ЕУ. Министри су разговарали о конкурентности циркуларне економије, финансирању зелене транзиције, припреми за предстојећу Конференцију уједињених нација о клими (COP29), прилагодљивом управљању водама, као и питањима прегограничног загађења вода и ваздуха. Више о овој теми је могуће предузети на следећем линку: https://hungarian-presidency.consilium.europa.eu/en/news/successful-informal-meeting-of-environment-ministers-in-budapest/
Комесар Валеа и комесар Синкевичиус обавестили су председницу ЕК Фон дер Лајен о својој одлуци да поднесу оставке на места комесара у ЕК, који ће ступити на снагу од 16. и 16. јула, а како би преузели дужности у Европском парламенту, у који су изабрани. Да би се обезбедио континуитет рада ЕК, председница ЕК је одлучила да извршном потпредседнику Шефчовичу, поред његовог досадашњег ресора, привремено повери обавезе које се односе на животну средину, океане и рибарство, а да комесару Хоекстри, поред досадађњег ресора, повери и послове транспорта. Више о овој теми на средећем линку: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/fr/statement_24_3781
У Бриселу је 10. јула 2024. године одржан састанак COP 29: Јачање климатских акција кроз аљмбициозност, спровођење и инклузивност у организацији Амбасаде Азербејџана и UNDP, на коме су представљени приоритети COP 29, који ће бити одржан у Бакуу, Азербејџан, у периоду од 11. до 22. новембра 2024. године.
Састанак је отворио заменик директора UNDP канцеларије у Бриселу Џорџ ван Монтфорт и похвалио дипломатску активност главног преговарача COP 29, као и значајну улогу ЕУ у напорима за повећање национално утврђених доприноса и инвестиција, укључујући и инвестиције приватног сектора. Такође, истакао је резултате истраживања агенције Peoples” Climate Vote из 2024. године, преко коме се половина анкетираних грађана плаши последица климатских промена.
У чланку на порталу Еуроактив наводи се да су унутрашње несугласице спречиле Европску комисију да изврши дуго најављивану ревизију Уредбе о козметичким производима, што значи да ће за сада користити техничка овлашћења и мекше смернице за регулисање сектора, водеци се критеријумима И принципима из горе поменуте Комуникације.
Више о овој теми на линку: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/commission-wants-to-curb-harmful-chemicals-in-cosmetics-but-no-progress-on-regulation/
Према информацијама које је објавио портал Еурактив 2. јула ове године, у нацрту својих приоритета за наредни потогодишњи циклус ЕУ и будући програм рада Европске комисије, Европска народна партија десног центра (ЕПП) предлаже континуирану, али смањену посвећеност климатским акцијама и заштити природе. Више о овој теми је могуће преузети на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/epps-energy-and-environment-plans-for-next-five-years/
Европска комисија је 2. јула 2024. године објавила да је усвојила шести инвестициони пакет у оквиру Европског инвестиционог плана ЕУ за западни Балкан (ЕИП), за који се очекује да ће мобилисати 1,2 милијарде евра инвестиција. Пакетом ће се подржати осам нових flagship инвестиција у области водоснабдевања и канализације, третмана отпадних вода, железничког транспорта, као и повећања иновативности и зелене трансформације малих и средњих предузећа.