Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Према информацијама објављеним на порталу Еурактив 1. јула 2024. године, Француска није успела да испуни свиј циљ достизања 23% обновљиве енергије до 2020. године и одбија да постави сличне циљеве за 2030. годину. Такође Француска није до 30. јуна 2024. године доставила Европској комисији Национални енергетски и климатски план (NECP).
Више о овој теми на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/national-energy-and-climate-plan-that-france-risks-if-it-fails-to-comply/ .
Према информацијама које је објавио портал Еурактив 2. јула 2024. године, у нацрту својих политичких приоритета за наредни петогодишњи циклус ЕУ и будући програм рада Европске комисије, Европска народна партија десног центра (ЕРР) предлаже континуирану, али смањену посвећеност климатским акцијама и заштити природе.
Више о овој теми на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/epps-energy-and-environment-plans-for-next-five-years/ .
У чланку на порталу Еуроактив https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/commission-wants-to-curb-harmful-chemicals-in-cosmetics-but-no-progress-on-regulation/ , наводи се да су унутрашње несугласице спречиле Евроспу комисију да изврши дуго најављану ревизију Уредбе о козметичким производима, што значи да ће за сада користити техничка овлашћења и мекше смернице за регулисање сектора, водећи се критеријумима и принципима из горе поменуте Комуникације.
Европска комисија (ЕК) је 26. јуна 2024. године успоставила нову платформу “Climate City Capital Hub”, која представља међународни финансијски ресурс за даљу подршку градовима који учествују у Мисији ЕУ о климатски неутралним и паметним градовима.
Више о овој теми је могуће преузети на следећем линку: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_3482 .
Док су европске земље постигле значајан напредак у успостављању политика за прилагођавање климатским променама, темпо и обим акција прилагођавања треба да се повећа и прошири, како би покриле и области као што су: здравство, пољопривреда и шумарство. Европска агенција за животну средину је 26. јуна 2024. године објавила преглед студија случаја online Climate Adaapt платформе, у циљу помоћи државама чланицама ЕУ, као и регионалним и локалним властима у бољој припреми за адаптацију на климатске промене. Платформа тренутно укључује 134 студије случаја.
Документ је могуће преузети на следећем линку: https://www.eea.europa.eu/publications/preparing-society-for-climate-risks-in-europe .
Европска агенција за заштиту животне средине (ЕЕА) је 25. јуна 2024. године је објавила извештај о емисијама загађујућих материја у ваздуху, у складу са Директивом ЕУ о националним обавезама смањења емисија (NEC директива).
Документа је могуће преузети на следећим линковима: https://www.eea.europa.eu/publications/national-emission-reduction-commitments-directive-2024 ;
https://www.eea.europa.eu/publications/european-union-emissions-inventory-report-1990-2022 .
Глобална пандемија, рат, инфлација и кризе, тестирали су Европски зелени договор и његову амбицију изградње климатске неутралности и одрживе економије. Европска агенција за животну средину ЕЕА објавила је 24. јуна 2024. године извештаје који истражују могући концепт одговора Европе на хитне и сложене друштвене изазове, истовремено испуњавајући дугорочне циљење одрживости.
Документа су доступна на следећим линковима: https://www.eea.europa.eu/publications/transformative-resilience-the-key-to-governing/ ;
https://www.eea.europa.eu/publications/governance-in-complexity-sustainability-governance .
Савет ЕУ је 19. јуна 2024. године усвојио преговарачку позицију о предлогу директиве која ће заменити Оквирну директиву о водама, Директиву о подземним водама и Директиву о стандардима квалитета животне средине. Циљ предлога је ажурирање приоритетних супстанци и стандарда квалитета животне средине, у површинским и подземним водама.
Више о овој теми на следећем линку: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2024/06/19/surface-water-and-groundwater-council-agrees-negotiating-mandate-to-update-list-of-pollutants/ .
На основу информација које су објављене на порталу Еурактив, 19. јуна 2024. године у Бриселу, 18. јуна одржан је пети дијалог на високом нивоу између ЕУ и Кине, о животној средини и климатским променама.
Више о овој теми на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/eu-climate-dialogue-with-china-affirms-focus-on-climate-finance-goal-past-2025/ .
Савет министара ЕУ за животну средину је 17. јуна 2024. године усвојио Уредбу о обнови природе. Циљ Уредбе је да се до 2030. године уведу мере за обнову најмање 20% копнених и морских површина ЕУ, а до 2050. године и свих екосистема којима је потребна обнова.
Више о овој теми је могуће преузети на следећем линку: https://www.consilium.europa.eu/en/press-releases/2024/06/17/nature-restoration-law-council-gives-final-green-light/ .
На састанку Савета министра ЕУ за животну средину, одржаном 17, јуна 2024. године усвојени су општи приступи о: Предлогу ревизије Оквирне директиве о отпаду, Предлогу директиве о маркетиншкој екоманипулацији и Предлогу директиве о мониторингу земљишта. Такође, на састанку су одобрени закључци у вези са средњорочним прегледом Осмог Акционог програма за животну средину, дискутовало се о Комуникацији ЕК о климатским циљевима ЕУ до 2040. године, као и Комуникацији ЕК о управљању ризицима од климатских промена.
Пратите следеће линкове:
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11300-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11312-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10910-2024-INIT/EN/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11326-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10402-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10404-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10941-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11019-2024-INIT/en/pdf ;
https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-10991-2024-INIT/en/pdf .
На основу информација објављених на порталу Еурактив, 7. јуна 2024. године, иако су честе тврдње да су дебате о политици ЕУ одвојене од свакодневног живота европских грађана и да се избори за Европски парламент (ЕП) воде о националним и локалним питањима, изборна кампања 2024. године је била другачија. Наиме, енергетска и еколошка политика ЕУ је била део дебата, говора и изборних летака широм ЕУ.
Више о овој теми на следећем линку: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/energy-and-environment-files-on-the-campaign-trail/ .