Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Уредба ЕУ 2021/783 Европског парламента и Савета од 29. априла 2021. године о успостављању програма за животну средину и климу (LIFE) и укидању Уредбе ЕУ 1293/2013.
Односи између Европе и Африке су један од приоритета португалског председавања Савета ЕУ, као и даљи кораци у развоју зелене економије и примени тзв. Зеленог договора ЕУ – у смислу климатских промена, јачања био-диверзитета и управљања водама и шумама – у оквиру припреме за Форум на високом нивоу о зеленим инвестицијама, португалско председавање ЕУ, ЕИБ и европски и афрички градови организовали су низ семинара (укупно 26) о „зеленој будућности Африке“, укључујући и семинар који је 16. априла 2021. године организовала Амбасада Португала под називом „Бриселски разговори“. Семинар је организован у сарадњи са МИЕП Белгије, те се у том смислу Aмбасада Португала посебно захвалила министарки Мерјам Китир, надлежној за развојну сарадњу.
У организацији бриселског Европског бизнис самита (EBS – European Bussiness Summit), 23. марта 2021. године одржан је једнодневни Самит за зелену енергију, под називом „Транзиција ка чистој енергији, камен темељац Европског зеленог договора“, у коме је у седам различитих једносатних панела и више краћих интервјуа учествовало близу 50 учесника.
Достављен је чланак медијске мреже „EURACTIV“, о плану Европске уније за убрзање транзиције ка зеленој економији. Европска унија планира да помогне индустрији у снижењу емисија гасова стаклене баште, промоцијом брзог развоја инвестиција у ниско-угљеничне технологије, првенствено олакшавањем употребе државне помоћи за чисте технологије.
Достављено је обавештење Европске комисије о Годишњем Извештају о квалитету вода за купање, објављиваног 1. јуна 2021. године.
Европска комисија је 25. марта усвојила Смернице којим се објашњава концепт „еколошке штете“ у Директиви о еколошкој одговорности (2004/35/ЕС).
Достављена је Одлука ЕУ 2021/713 од 29. априла 2021. године о одлагању датума истека важности одобрења сулфурилфлуорида за употребу у биоцидним производима врсте производа 8 и 18.
Достављена је Одлука Савета ЕУ 2021/727 од 29. априла 2021. године о подношењу, у име Европске уније, предлога за измену Прилога А и Б Минамата Конвенције о живи, у вези са производима са додатком живе и производним процесима у којима се користи жива или једињења живе.
Достављено је обавештење Савета ЕУ о прелиминарном договору о успостављању нове кредитне институције јавног сектора, за подршку климатској транзицији. Циљ успостављања нове кредитне институције је подршка европским регионима, које очекују највећа финансијска оптерећења у реализацији климатских циљева до 2030. године и климатске неутралности до 2050. године, првенствено сектори који користе угаљ као основни енергент.
Достављен је сажетак Студије о декарбонизацији производње челика, који је 26. априла објавио Европски парламент (ЕП). У Студији су анализиране могућности снижења трошкова производње у процесу декарбонизације, као и употреба постојеће гасне инфраструктуре, посебно имајући у виду потенцијале и ограничења будуће употребе водоника.
Достављено је обавештење Савета ЕУ и Европског парламента о неформалном договору, постигнутом 20. априла, о Закону о клими. Након вишемесечних интер-институционалних преговора договорено је, у циљу значајног снижења емисија до 2030. године, да се уведе лимит у висини еквивалента за 225 мега тона угљен диоксида као контрибуцију за уклањање нето циљаних емисија. Договорен је подстицај реализацији нето негативних емисија након 2050. године.
Достављен је Извештај са скупа под називом: „Где смо у спровођењу европских закона за отпад?“ који је у организацији Франца Боговича, председавајућег Радне групе за биоекономију, Интергрупе за климатске промене, биодиверзитет и одрживи развој, Европског парламенра одржан 15. априла 2021. године.