Категорије
Поглавље 27
Квалитет ваздуха
Хоризонтално законодавство
Заштита природе
Хемикалије
Климатске промене
Управљање отпадом
Контрола индустријског загађења
Бука
Управљање водама
Локалне самоуправе
Инвестиције
Достављено је обавештење комисије: Смернице које пружају заједничко разумевање појма „штета по животну средину“ како је и дефинисано у члану 2 Директиве 2004/35/ЕС Европског парламента и Савета о еколошкој одговорности у погледу спречавања и отклањања штете у животној средини.
Достављен је извештај са скупа под називом: „Јачање циркуларне био-економије уз помоћ Европског зеленог договора“, који је у организацији Франца Боговича, шефа Радне групе за био-економију, Интергрупе за климатске промене, биодиверзитет и одрживи развој Европског парламента, одржан 17. марта 2021. године.
Достављено је мишљење Европског комитета региона – 8. Акциони програм за животну средину.
Европска комисија је 25. марта усвојила Смернице којима се објашњава концепт „еколошке штете“ у Директиви о еколошкој одговорности (2004/35/ЕС). Појашњене су ситуације када се одговорност за штету животној средини приписује привредним операторима.
Достављено је обавештење предузећима која намеравају да увозе или извозе контролисане супстанце које уштећују озонски омотач у или из Европске уније 2022. године, као и предузећима која намеравају да произведу или увозе ове супстанце за основне лабораторијске и аналитичке намене 2022. године.
Достављена је Изјава Вирђинијуса Синкевичиуса, комесара за животну средину, океане и рибарство, Европске комисије након неформалне видео-конференције министара животне средине. Поздравио је креативну расправу о климатским питањима, првенствено о Стратегији прилагођавања на климатске промене и о Закону о клими, као и о питањима „озелењавања“ Европског семестра.
Достављено је обавештење Европске комисије о заједничкој позицији ЕК и Европске инвестиционе банке у успостављању „Глобалног зеленог договора“ коју ће презентовати на виртуелном састанку светских институција, лидера и инвеститора под називом: „Инвестирање у климатске акције“ чије одржавање је предвиђено за 24. март 2021. године.
Достављено је обавештење Савета ЕУ о усвајању предлога за програм LIFE (2021-2027), који је основни ЕУ програм за заштиту природе и био-диверзитета, као и за борбу против климатских промена. Договор Европског парламента и Савета ЕУ из децембра 2020. године предвиђа алокацију за програм у висини од 5,5 милијарди евра. У наредном периоду очекује се усвајање предлога у Европском парламенту.
Достављено је обавештење Европске комисије о првом стратешком плану за расподелу средстава ЕУ програма Хоризонт Европа (2021-2024), у висини од 95,5 милијарде евра. Планирано је алоцирање средстава за: дигиталне и модерне технологије; обнову еко-система и био-диверзитета; одрживо управљање природним ресурсима; успостављање циркуларне, климатски-неутралне и одрживе економије, као и за креирање отпорније, инклизивне и демократске европске заједнице.
Достављено је обавештење Савета ЕУ од 15. марта о усвајању закључка о ЕУ хемијској стратегији за одрживост. Овим је усвојена дугорочна визија политике употребе хемикалија у ЕУ.
Достављен је резиме одлука Европске комисије о дозволама за стављање на тржиште за употребу и/или употребу супстанци из Прилога 14 Уредбе са бројем 1907/2006 Европског парламента и Савета, а у вези са регистрацијом, оценом, одобрењем и ограниченом употребом хемикалија (REACH).
Достављен је допис националних саветодавних тела за климатске промене којим позивају европске институције на формирање Европског савета за климатске промене.
Европска комисија је 11. марта предложила ревизију европских еколошко-економских мерила (EEAA-European Environmental Economic Accounts) у циљу усаглашавања са новим статистичким оквиром за природу у економском планирању Уједињених нација, усвојеним 10. марта 2021. године. Новим моделом обезбеђује се интегрисање био-диверзитета и еко-система у националне економске планове што ће утицати на повећано вредновање природе у инвестиционим и развојним политикама земаља.